Hakkımızda

09.12.2003 yılında kurulan İNGAZ İnegöl ve Alanyurt şehirlerinin doğal gaz arzını sağlamak amacıyla 4646 Doğal Gaz Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu´ nun 10.02.2004 tarih, DAG/298-26/041 sayılı kararı ile dağıtım lisansı alarak faaliyetlerine başlamıştır.

19.06.2006 tarihinde Yenişehir bölgesi İNGAZ dağıtım lisansı kapsamına dahil edilmiştir.

29 Kasım 2017 tarihi itibariyle İngaz A.Ş. Arsan Group bünyesine dahil olmuştur.

ARSAN GROUP;

1978 yılında İTÜ İnşaat Mühendisliği Fakültesi mezunu Mehmet İrfan Cengiz tarafından kurulan ARSAN Arıtma ve İnşaat A.Ş 1970´li yıllardan itibaren altyapı faaliyetlerine hız veren ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur.

Kuruluşundan itibaren katma değeri yüksek ve mühendisliğin teknik ayrıntılarının yoğun olduğu taahhüt işlerine odaklanan ARSAN kısa bir zaman içerisinde Türkiye´nin en büyük müteahhitlik firmaları arasındaki yerini almıştır. Bugüne kadar güncel değerleriyle 1 milyar doların üzerinde aktif iş bitirme karnesine sahip ARSAN, yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak, barajlar, sulama projeleri, kanalizasyon sistemleri, içme suyu hatları, isale hatları gibi her türlü altyapı projeleri, su depolama tesisleri, endüstriyel atık su arıtma tesisleri ile katı atık düzenli depolama tesislerini başarıyla tamamlamıştır.

Sözü edilen projelerin başarıyla tamamlanmasının ardından ARSAN şirketler topluluğu faaliyet alanlarını genişletmeye karar vermiş, Demir Çelik Sanayi ve Enerji Sektörü başta olmak üzere yeni yatırım alanlarına girmiştir. Güçlü tecrübesi ve bilgi donanımıyla yıllar içerisinde Müteahhitlik Projelerindeki üstün başarılarını girdiği yeni sektörlerde de göstermeyi başarmış olan ARSAN Grubu günümüzde ağırlıklı olarak 6 farklı kategoride faaliyet göstermektedir. Bu sektörler; Müteahhitlik, Doğalgaz Dağıtım Hizmetleri ve Ticareti, Demir Çelik Sanayi, Yenilenebilir Enerji Sektörü, Gayrimenkul Geliştirme Faaliyetleri, ve Tarım´dır.

ARSAN GROUP, Türkiye´de sanayinin de yoğun olduğu şehirlerde 4 adet Doğalgaz Dağıtım Lisansı´na sahip olup 5 farklı şehirde toplamda 500.000 i aşkın aboneye hizmet vererek yılda 1.000.000 smᵌ´ ün üzerinde gaz satışını gerçekleştirmektedir. Gruba bağlı gaz dağıtım firmalarında yapılmış olan boru hattı yatırımları 2017 sonu itibariyle 500 KM Çelik ve 5.000 KM Polietilen uzunluklarını aşmıştır ve bu özelliğiyle Türkiye´nin en kapsamlı gaz dağıtım hatlarından biri konumundadır.

Demir Çelik alanında Güney Çelik A.Ş adı altında faaliyetlerini sürdüren ARSAN GROUP, Türkiye´nin en büyük tel fabrikası olmasının yanı sıra İSO 500 içerisindeki tek tel fabrikası olma ayrıcalığını sürdürmektedir. Katma Mühendisliği yüksek ürünlerin geliştirilmesi için Demir Çelik Sektöründeki ilk AR-GE merkezi kurulumu başvurusunda bulunan Güney Çelik; bugün geliştirdiği ürünler neticesinde her sene yatırımlarını arttırmakla beraber uluslararası mega projelerde stratejik ortak olarak aranan bir firmaya dönüşmüştür.

Çevreciliğe ve temiz enerjiye verdiği önem neticesinde yenilenebilir enerji kaynaklarına da yatırım yapan ARSAN GROUP, inşaatını da kendisinin üstlendiği 7 Adet Hidroelektrik Santrali ile toplamda 110 MW Kapasiteli bir HES Portföyünü hayata geçirmiş ve yıllık ortalama 275.000.000 KWH enerji üretimiyle Türkiye´nin artan enerji ihtiyacına destek olmaktadır. Enerji üretiminin yanı sıra Enerji ticaretine de önem veren firma; her geçen gün daha da serbestleşen enerji piyasasında, uzmanlaşmış enerji ticareti kadrosuyla enerji piyasası fiyat tahmin modelleri geliştirmekte ve gelir volatilitesi yüksek olan enerji sektöründe diğer enerji yatırımcılarına yazılımsal destek ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

İNGAZ 31.12.2017 tarihi itibariyle;

 • 3 Adet RM/A İstasyonu,
 • 24 Adet Bölge Regülatörü,
 • 580 Km Polietilen Hat,
 • 49 km Çelik Hat,
 • 200 Km Servis Hattı,
 • 24.500 adet Servis Kutusu
İmalatı/montajı gerçekleştirmiştir.

Bu imalatlarla birlikte;

 • 33.512 adet Bina,
 • 119.824 adet Daire,
 • 81.406 Bağımsız Birim,
 • 77.594 Abone,
 • 71.338 Aktif Kullanıcımız
bulunmaktadır.